אף בלונדינית
  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  ניתוח אף שניוני (תיקון אף)

   

   

  אחת מההתמחויות בפרקטיקה הכירורגית שלי היא ביצוע ניתוחי תיקון למנותחים אשר כתוצאה מניתוח אף ראשוני, התפתחה אצלם בעיה כלשהי. מטרת ניתוחי תיקון ניתוח אף הינה לסייע לאנשים שעברו בעבר ניתוח אף לפחות פעם אחת ובעקבות כך סובלים מבעיות בתפקוד הנשימתי או אי שביעות רצון מהתוצאה האסתטית.

   

  חשיבות התפקוד הנשימתי

   

  מנותחים אשר עברו לפחות פעם אחת ניתוח אף עם תוצאות מאכזבות נוכחים לדעת כי תהליך ניתוח האף אינו כה פשוט כפי שזה נשמע. הסיבה העיקרית אשר מביאה לאי-שביעות רצון כתוצאת מניתוח אף היא – באופן פרדוקסאלי – התפתחות של קשיים הנשימתיים דרך האף. לפי דעתי, אין סיבה שכך יהיה הדבר: התפקוד הנשימתי דרך האף צריך להיות לפחות טוב כפי שהיה לפני הניתוח או להשתפר כתוצאה ממנו. לפי הבדיקות הסטטיסטיות שאנחנו מבצעים לפציינטים שלנו, 93% מהמנותחים שעברו ניתוח אף ושסבלו מקודם מבעיות בדרכי הנשימה דרך האף מדווחים על שיפור ניכר בתפקוד הנשימתי כתוצאה מניתוח אף ראשוני. שאר המנותחים סובלים מבעיות מורכבות מאוד בדרכי הנשימה ולהם נדרשת התערבות כירורגית נוספת.

   

  ניתוחי תיקון ניתוח אף: עקרונות וביצוע

   

  העקרונות של "ניתוחי אף שניוני", או ניתוחי אף לכל מנותח אשר עבר לפחות ניתוח אף אחד בעבר, דומים מאוד לעקרונות של ניתוחי אף ראשוניים. חשיבות רבה ניתנת לשיקול של איזון בין חלקי האף, התפקוד הנשימתי, טיפול בעיוותים של הסחוס או העצם, טיפול באזורים הזקוקים לתמיכה נוספת או שינוי צורה, ותכנון תוכנית בטוחה המותאמת, במידה האופטימאלית, למטרות האסתטיות של המטופל.

   

  בפועל, ניתוחי תיקון לניתוח אף, אשר מהווים חלק חשוב בפרקטיקה הכירורגית שלי בתחום האפים, הם מורכבים בהרבה מניתוחי אף ראשוניים. לעיתים קרובות מחיצת האף, אשר הינה חומר הבניין העיקרי של האף, הוסרה בניתוח הראשוני באופן חלקי או מלא. הסחוס והעצם אשר נותנים את הצורה לאף, לרוב עברו שינוי או עיוות בניתוח הראשוני. העור נעשה לרוב עבה יותר ופחות גמיש על מנת להסתגל לצורה החדשה של האף ולבסוף, לעיתים קרובות, יש גם קשיים בתפקוד הנשימתי.

   

  בנוסף, וחשוב ממכל, המנותח עבר כבר לפחות חוויה מאכזבת אחת, שילם מכספו על ניתוח או ניתוחים אשר אינם הביאו לתוצאה הרצויה מבחינתו (ולעיתים אף הוחמר המצב), ונדרש כעת "להתחיל את הכל מחדש". בנסיבות אלה חיוני להגיע להבנה ותיאום ציפיות אופטימאלי בין הפציינט לרופא המטפל. אני חייב להגיע לאבחון הנכון ולהבהיר לפציינט אילו מתוך הבעיות המאובחנות ניתנות לתיקון וכמו כן אילו אינן ניתנות לתיקון כלל (אם יש כאלו). לבסוף חשוב לבנות תכנית כירורגית אשר תסייע לנו להגיע לתוצאות הרצויות על ידי הפציינט.

   

  לעיתים קרובות ישנם כמה פתרונות כירורגים אפשריים, מורכבים יותר ופחות. רק על ידי דיון עם המטופל ניתן להגיע לבניית התכנית האופרטיבית ולהחליט על הדרך שתביא לתוצאה הרצויה מבחינת המטופל.

   

   

  שימוש בחומרים הנכונים

   

  מאחר ומחיצת האף חסרה באופן חלקי או מלא אחרי ניתוח אף ראשוני, עלי למצוא לעיתים קרובות חומר בנין אלטרנטיבי לבניית האף, תמיד מתוך גופו של המטופל. אין תחליף לסחוס או לעצם של המטופל עצמו. חומרים מלאכותיים, כמו סיליקון, אינם מתאימים לאף, במיוחד לא לאפים אשר נותחו בעבר. קודם כל כי רק לעתים רחוקות הם מספקים פתרון לכל החיים, וגם אם יש הצלחה בתחילת הדרך ברוב המכריע של המקרים בתווך הארוך נכשל.

  השתל הטבעי של המטופל נלקח ברוב המקרים מסחוס של האוזן, של צלע,או של השכבה החיצונית של הגולגולת. ההחלטה על איזור התרומה של סחוס מתקבלת בהתאם לבעיה עצמה, לגיל המטופל, רצונו של המטופל ושיקולים רפואיים אחרים.

  לסיום צריך להבין שתמיד קשה להבטיח תוצאה אסתטית בניתוח אף ראשוני לכן קשה עוד יותר בניתוחי אף שניוניים מכוון שהתווספו גורמים נוספים שלא היו קיימים בעת הניתוח הראשון: הצטלקות פנימית של הרקמות וחסר של סחוסים. רק אחרי בדיקה יסודית אוכל לקבוע אם יש מקום לניתוח חוזר ומה סיכויי ההצלחה בו.

   

   

   

   

   

   

  עבור לתוכן העמוד

  ניווט מהיר: ניתוח אף | ניתוח אף רפואי | תמונות לפני ואחריהגדלת חזה | הקטנת חזה | הרמת חזה | מתיחת בטן 
  ניתוח עפעפיים | הקטנת חזה לגבר