מחיצת האף

 
מה היא מחיצת האף

מחיצת האף הינה הקיר האנכי אשר מחלק את האף לשני מעברי אוויר.קיר זה בנוי מסחוס בשני השלישים הקדמיים ומעצמות דקות בשליש האחורי (עצמות הנקראות: אטמואיד והוומר). חלל האף והמחיצה מכוסות ברקמה בעלת שכבה דקה המכונה רירית האף.
 
                   
 
 
 
 


סטיית המחיצה

בגיל הרך ובילדות המחיצה עומדת ישר במרכז האף. עם חלוף השנים וביחד עם התפתחות הגוף, המחיצה נוטה להתעקם מעט לכיוון אחד הצדדים. לעיתים, מתפתח גם בליטת סחוס בבסיס התחתון של המחיצה הידוע כ"קריסטה".
ברוב המקרים הנ"ל ,סטיות קלות מסוג זה לא מהוות כל בעיה לנשימה דרך האף. מאידך גיסא  במקרים מסוימים הסטייה במחיצה יכולה להגיע עד כדי חסימה חלקית או מלאה של אחת ממערות האף.
נוסף למקרים של סטיית  מחיצה מולדת או התפתחותית, חבלה או טראומה יכולות אף הן לגרום לסטיית מחיצה. הטיפול להפרעות נשימה כתוצאה מסטיית המחיצה הוא ניתוחי בלבד.
 
ניתוח מחיצה

ניתוח זה נועד לתיקון הבעיות של מחיצת האף. מוכר גם כ"כריתה תת רירית של המחיצה" (Submucosal Resection of Septum). המטרה העיקרית של הניתוח היא לשפר את הנשימה דרך האף. עוד סיבה לביצוע ניתוח זה היא לפנות את מעברי האף לצורך אבחנה של דימומים, גידולים או פוליפים של האף.
כשאנו ניצבים מול אבחנה של סטיית המחיצה, אף טיפול תרופתי לא יכול לסייע, ונותרת האופציה הניתוחית בלבד.
 
אופן ביצוע הניתוח

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או מקומית. ביחד עם ניתוח פלסטי או כפרוצדורה יחידה.
 אצל אנשים אשר סובלים מבעיות נשימה דרך האף ושוקלים גם לעבור ניתוח פלסטי, מומלץ לבצע את שניהם ביחד. כך ניתן לאחד את תקופת ההחלמה של שני הניתוחים ולחסוך ביצוע של שתי הרדמות. במהלך הניתוח מפרידים את הרירית המצפה את סחוס המחיצה, וכורתים או מיישרים את האזור הסוטה. במהלך הביצוע, דואג המנתח לשמור על מסגרת מינימאלית  של סחוס המחיצה שאם לא כך, יכול להיגרם נזק למבנה האף.
לאחר הטיפול בסחוס המחיצה, שכבת הרירית מוחזרת למקומה וטמפון אחד מוכנס בכל נחיר.זה מספר שנים משתמש ד"ר הראל בטמפונים נמסים שאין צורך בלהוציאם וכעבור מספר ימים הופכים לנוזל שנספג באף ונעלם.
 
סיבוכים של ניתוח מחיצה

הסיבוכים שיכולים להיגרם בניתוח זה הם: זיהום, אי שיפור הנשימה, דימום ממושך או חור במחיצה.
 

צור קשר
דלג על צור קשר

צור קשר

לפני ואחרי

כל המידע על ניתוח אף
דלג על כל המידע על ניתוח אף
עבור לתוכן העמוד

ניווט מהיר: ניתוח אף | ניתוח אף רפואי | תמונות לפני ואחריהגדלת חזה | הקטנת חזה | הרמת חזה | מתיחת בטן 
ניתוח עפעפיים | הקטנת חזה לגבר